Pavilon interních oborů Jičínské nemocnice
Masarykova základní škola a mateřská škola Železnice
Pumptrack v Železnici

Špatná nálada prodává

Jednou z věcí, která ovlivňuje život prakticky každého člověka, je mediální svět. Žijeme v náročné informační době, kdy jsme zavaleni možnostmi a informacemi. Každý den člověk vidí další a další katastrofy, zločiny a hrůzy. Pokud neměl člověk po ránu špatný pocit, tak po přečtení ranních zpráv jej už jistě bude mít.

Mediální průmysl těží z katastrofických scénářů. Ať se jednalo o Covid, války či uprchlíky, tak je ve čtenáři zpráv vždy vyvoláván pocit, že svět stojí na pokraji zhroucení. Jediným problémem je fakt, že to vůbec jaksi není pravda.

Jenže vystrašený čtenář bude číst katastrofické zprávy a přesně takový čtenář přinese mediálním domům stálý příjem. Ale nejsou to jen mediální společnosti, kdo je na vině za to, že se na nás dokola valí jedna špatná zpráva za druhou. Jsme to i my. Běžní čtenáři. Pokaždé, když klikneme na další negativní odkaz, pokaždé, když vidíme bombastický nadpis a musíme si jej otevřít, dáváme mediálním společnostem další důvod k tomu, aby psali více negativních zpráv a ignorovaly ty dobré zprávy.

Při pohled na vývoj kriminality v ČR je jasně vidět trend poklesu. Kriminalita a vraždy v ČR za posledních 20 let poklesly o přibližně 60%. Žijeme v nejbezpečnější době, ale zároveň to tak necítíme, protože na nás stále dokola útočí zprávy o tom, jaké strašlivé události se dějí. Ale statistika mluví jasně. Těch hrozných událostí se prostě děje podstatně méně. 

Zdroj: Český statistický úřad

Životní úroveň dlouhodobě roste. I když momentálně zažíváme energetickou krizi, tak přechod na nové zdroje, které nepochází z nepřátelského Ruska, se daří velmi rychle. Stejně tak inflaci je potřeba řešit cílenou pomocí těm, kteří ji nejvíce potřebují jako senioři, matky samoživitelky a mladé rodiny. Obojí se nicméně daří řešit. Ačkoliv po krizi z roku 2008 přišla krize, tak hospodářský vývoj českého státu je od revoluce téměř na konstantním vzestupu.

Zdroj: Světová banka

Tím nechci říct, že žijeme v dokonalém světě, kde již není co zlepšovat. Nechci ani říct, že bychom měli ignorovat špatné zprávy a nepřemýšlet o nápravě jednotlivých problémů. To je jistě velmi důležité. Co chci nicméně říci je to, že ačkoliv můžeme mít špatný pocit, strach a můžeme cítit nejistotu, tak faktem je, že kráčíme správným směrem. Věci se mění k lepšímu a i když je potřeba stále pracovat na tom, aby naše země byla dobrým místem k životu, tak je potřeba se občas zastavit a ocenit i všechno dobré a ne jen bědovat nad tím špatným.